článek

Tahák (nejen) osobních investic (nejen) pro finančního ředitele

Tahák (nejen) osobních investic (nejen) pro finančního ředitele: Kovářova kobyla často chodí bosa. Denním chlebem finančního ředitele či controllera je plánovat a hodnotit výnosnost investic (často z cizích,bankovních zdrojů – úvěrů) ve firmě. Pojďme se nyní věnovat domácím, tedy osobním, investicím. 

Ty naopak přistávají na pasivní straně bilance bank (tedy aktivní straně investora – Vás) a často nezbývá čas či chuť je řešit. Základ se pokusím shrnout a pokročilejší čtenáře odkážu na úplnější a erudovanější autory.

 

PROČ investovat? Aby náš majetek neztrácel na hodnotě a naopak jsme něco vydělali.


Správný hospodář si v době hojnosti jak doma, tak v práci, tvoří rezervu, či spíše rezervy, a tu investuje. Ironická poznámka, kéž by to tak dělal český stát. Každá nátura si na tom najde (nebo měla by najít) silné důvody.

• Ti opatrnější, aby se měli o co opřít, když nastanou horší časy. Odhaduji, že kdo bude mít v příští krizi dostatek hotovosti, bude král.
• Ti agresivnější, aby získali větší než půlprocentní nominální a spíše nejlépe „červenonulové“ reálné (po započtení inflace) zhodnocení.
• Spekulanti – je to lepší než ruleta a ještě se při tom něco naučíte ze světa financí. Nemíchejme prosím pojmy investice a spoření (tady víme dopředu výnos). Spekulovat je doporučováno jen s malým podílem, např. 10 %,Vašeho kapitálu.

Cílem je dosáhnout hezkého výnosu. Ale to je jen jedna stránka mince. A bylo by chybné tento svět měřit a hodnotit tímto lehce dostupným jednorozměrným metrem. Obědy zdarma se na finančních trzích, ve školní jídelně, ani v životě, nevydávají. Zmiňovaný výnos je odměnou, ne vždy však vyplácenou, za riziko,které podstupujeme investicí. Tím se dostávám k inflaci. Je to taková plíživá a skrytá hrozba. Dvacet let v kontextu lidského života není nekonečná doba. Při 1 % inflaci však za tuto dobu přijdeme o 18 % majetku, 2 % inflací o třetinu majetku a 5 % výši ztráty hodnoty peněž(což nemusí být sci-fi) přijdeme  skoro o dvě třetiny majetku.

 

JAK investovat?


• Tady stručně. Buď si zřiďte u brokera vlastní účet a bude to na Vás. Časově náročnější cesta. Alternativně využijte fond kolektivního investování, nejčastěji podílový fond. Poplatkově dražší varianta, avšak téměř bez práce.
• Další volba. Zvolíte aktivní formu investování? Nebo budete kopírovat trh? Méně než třetině profesionálních správců portfolia se při aktivním výběru tříd aktiv, odvětví a jednotlivých titulů pořadí překonat pasivní přístup. Ten se těší stále větší oblibě, což dokazuje rostoucí majetek v takzvaných ETF1 (Exchange Traded Funds). Jen v prvním pololetí vznikla další více než stovka těchto nákladově efektivních (řádově desetiny procenta majetku) fondů.

 

KAM investovat? Klíčová je alokace mezi třídy aktiv

Finanční plátky i brokeři se předhánějí ve zprávách typu: Teď nakupujte akcii ABC. Většinu prostoru však věnují ve finále nepodstatné volbě. 4 % vliv na Vaše výsledky má volba konkrétního aktiva a 2 % vliv má období, kdy nakoupíte a 94 % vliv má zvolená třída aktiv 2. Rozhodnutí, jakou část majetku dáte do akcií, kolik do dluhopisů a peněžního trhu, je alfou a omegou (také vegou, deltou, thétou, rho i gammou).

 

Třídy aktiv

Každé procento ročních výnosů je třeba si vybojovat nebo naopak vysedět. Proto není špatnou volbou využít povoleného státního výnosového dopingu u stavebního spoření (10 % Vašich ročních vkladů činí dotace) nebo penzijního spoření (15 % až 30 % dotace). Navíc u těchto produktů je brzda na to udělat si radost a peníze roztočit dříve.


Nemám teď prostor rozebírat jednotlivé třídy aktiv, jen si dovolím pár poznámek. Nejlepší je investice do realit. To mi přijde jako trochu klišé, často však zmiňované, a některé studie 3 to potvrzují. Komodity mohou být dobrým kořením portfolia, ale s mírou.

Akcie nesou dlouhodobě nejvíce. Historie se opakuje. Říká se, že nejdražší čtyři slova jsou: Tentokrát je to jinak. Kurzové riziko. Tady má český investor problém. Buď se spokojení s velmi omezeným polem působnosti např. na pražské burze, nebo vyrazí do světa. Finální rozhodnutí je na Vás. Takto 7 vidělo situaci v poslední době  českých investičních mágů. Co člověk, to názor. Dovolím si jen jednu (doufejme, že nikoliv plagiátorskou) citaci: Rozhodně se nevyplatí sázet na jednu kartu. Pokračujte dál v pravidelné investici do fondu, kterému věříte, stejně to sami netrefíte sektorově ani regionálně. Prostě pravidelka a koukněte se na to za pět až deset let, pak budete rádi, kolik máte peněz stranou.


KDO umí investovat a může nás inspirovat? Děkuji čtenáři, že vydržel číst až sem.


• Warren Buffet, asi nejlepší investor všech dob, čte cca 80 % procent pracovní doby. Přečtěte si jeho zprávu akcionářům 8. Jak už to bývá, nejlepší věci jsou zadarmo. Jen ten čas je drahý a vzácný.
• Aswath Damodaran. Kdo miluje oceňování firem a data, na jeho webu 9 si přijde na své. I další pánové 10 stojí za studium.
• V českém prostředí: Pavel Kohout, Daniel Gladiš a Jan Hájek. Případně Aleš Michl, pokud preferujete lidovější či zábavnější formu sdělení.

 

KDE najdu více informací? Viz sekce KDO plus množství knih, webů a i videí

 

Já využívám následující zdroje:
• Investiční magazín (viz web nebo kanál na youtube) – každý týden v sobotu 20minutový pořad, co pomáhá být v obraze 11
• Investopedia: sestra wikipedie pro finančníky, avšak  lépe učesaná
• Google a Yahoo Finance – poskytují bezplatně detailní obraz na jednotlivé firmy
• LinkedIn a Facebook – všichni víme, jak nám škodí. Ale mohou být i užitečné. Používám jako meta „novino-časopis“, kde si agreguji všechny zajímavé zdroje.

 

Obr. 1: Přehled tříd aktiv trochu jinak. Nová ETF4 v roce 2018 dle tříd aktiv – 53 % akcie, 16 % dluhopisy, 16 % komodity5

 

CO z toho tedy vyplývá?


• Nepodceňujte inflaci.
• Investujte pravidelně.
• Nebojte se alespoň část majetku dát do akcií a velmi dobře zvažte alokaci mezi třídy aktiv. Zjednodušené pravidlo říká, že by to mělo být (100 – Váš věk) % majetku.
• Investujte do Vašeho lidského kapitálu, včetně zdraví a vztahů.
• Kriticky revidujte to, co uslyšíte nebo si přečtete, včetně tohoto článku.

 

1 Hezké stručné, přitom hluboké, představení ETF nabízí například krátká publikace od firmy PwC. PwC: Building relationships, creating value [online]. Copyright © [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://www.
pwc.com/gx/en/asset-management/publications/pdfs/etfs-a-roadmap-to-growth.pdf
2 Financial Planner [online]. Copyright ©Bc [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://saalt.net/wp- content/uploads/2016/11/GMP-report-for-Website_autumn2016.pdf
3 Lessons from 118 years of asset class returns data – FinalytiQ. Home – FinalytiQ [online].Copyright © 2018 FinalytiQ [cit.06. 08. 2018]. Dostupné z: https://finalytiq.co.uk/lessons-118-years-capital-market-return-data/
4 Web etf.com je velmi dobrou volbou. Nabízí edukativní část i hezký srovnávač jednotlivých fondů se všemi hlavními parametry (náklady, spready, tržní kapitalizace, výkonnost apod.)
5 ETF Report | ETF.com. ETF.com: Find the Right ETF – Tools, Ratings, News [online]. Copyright © [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: http://www.etf.com/publications/etfr.html

6 SIEGEL, Jeremy J. Stocks for the long run: the definitive guide to financial market returns and long-term investment strategies. 2nd ed. New York: McGraw-Hill, c1998. ISBN 007058043x.
7 Očima expertů: Do čeho teď investovat? | Peníze.cz. Peníze.cz – Půjčky, Kurzy měn, Akcie, Hypotéky, Bydlení, Daně [online].Copyright © 2000 [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://www.penize.cz/akcie- -svet/336914-ocima-expertu-do-ceho-ted--investovat

8 Shareholder Letters. BERKSHIRE HATHAWAYINC. [online]. Dostupné z: http://www. berkshirehathaway.com/letters/letters. html

9 Damodaran Online: Home Page for Aswath Damodaran. [online]. Dostupné z: http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/

10 The 25 Best Fund Managers of All Time. The Big 4 Accounting Firms – The Complete Guide [online]. Dostupné z: http://big4accountingfirms. org/best-fund-mangers/
11 Investiční magazín – YouTube. YouTube [online]. Dostupné z: https://www.youtube. com/results?search_query=investi%C4%8Dn%C3%AD+magaz%C3%ADn

 

Ing. Jiří Zajíček

_________________________________________________________________________________


Studoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně a University of Vaasa, Finsko. V letech 2015 – 2017  absolvoval program CFA (Chartered Financial Analyst). Po krátkém angažmá ve společnosti PPGIndustries na pozici Data Analyst působil sedm let v rámci korporátního bankovnictví Raiffeisenbank, naposledy jako Strategy and Segment Manager Senior. Účastnil se a řídil projekty v oblasti produktů (např. nová nabídka účtů pro SME firmy), cenotvorby, segmentace klientů i Data Intelligence. Od února pracuje v ČSOB Penzijní Společnost v pozici Controller Senior. Volný čas věnuje rodině, florbalu, běhání, investování a čajům.

Další zprávy z této kategorie