Prevít, co už má jméno
23.11.2021Na svých konzultacích se v poslední době často setkávám s tím, že si klienti stěžují, že nejsou úplně ve své formě. Nejsou fyzicky unavení, nemají „depku“, ani to nemůžeme nazvat syndromem vyhoření, ale něco se s nimi děje.
Příběh Martiny
„V době před Covidem jsem byla vždy aktivní. Tři dny v týdnu trénuji svoji taneční skupinu. Máme velkou zahradu, mám spokojenou rodinu. Jsem tahoun doma, v koníčcích, v práci, baví mě a mám ráda, když jsem v jednom kole. Během covidu jsem celou dobu pracovala, ale koníčky se úplně zastavily. V práci vedu tým (12 lidí), s týmem jsme pracovali z home office, takže jsem s nimi ztratila osobní kontakt. Už v té době mi přišlo, že se cítím jinak. Pocity smutku, věčná únava, melancholie. Přičítala jsem to tomu, že mám najednou po cca 20 letech prázdniny. Nemám osobní kontakt s týmem, práce na dálku mi úplně nesedí. Navíc zima – na zahradě se nic nedá dělat. Tak jsem začala prokrastinovat. Čas si vyplnila mobilem – sociální sítě, „zevlením“ na televizi. Teď znovu učím tančení, chodíme do práce – tým je zde fyzicky, zahrada jen kvete. Ale já chřadnu. Cítím se pořád unavená, otrávená, podrážděná… nic mě nebaví, všude mi stojí resty. Snažím se s tím bojovat a pomaličku se to lepší. Ale jen velmi pozvolna.“
Kroky Martiny „jak z toho ven“
„První krok – zakázala jsem si sociální sítě. Tak jsem se zbavila první zátěže. Druhý krok – řád. Jsem analytik, vyhovuje mi, když věci „zařezávají“ a mají pevný řád. To mi komplikují nepravidelné dny na home office. Tak jsem si pořídila větší diář, kde si dělám denní a týdenní plán. Každé ráno (ranní káva) si udělám rychlou 5minutovku, zrekapituluji, co mě ten den čeká a jestli je někde nějaký rest. Zatím jedu druhý týden a vypadá to, že by to mohlo pomoct. Třetí krok – stejně jedu v osobním životě. Teď se cítím trošičku lépe a jen doufám, že se to bude ještě pomalu zlepšovat. Mít v tom řád, mi pomáhá. Ale cítím se, jako po dlouhé a vážné nemoci. Velmi chci, ale jsem zpomalená, unavená. Než narovnám resty, které se nakupily doma i v práci, bude to trvat. Nevím, jestli je to správná cesta, ale aspoň jsem na sebe pyšná, že s tím chci něco dělat.“
Martina je otevřená a jde na to velmi dobře, chválím.
Kdyby se stalo, že vy osobně nebo vaši kolegové, podřízení, přátelé budete mít podobné pocity, jako má Martina, doporučuji:
- Věnovat pozornost svému tělu. Chodit, cvičit, běhat, hrát fotbal, cokoliv. Je-li tělo v pohybu, přijdou i endorfiny a udělá se nám dobře i na duši.
- Držet se řádu, řád vás podrží. Zavést nové zvyky, rituály, pravidelnost. Od drobností (jako je ustlat si každé ráno postel, jít se po ránu na chvíli projít)
- Pomalu se více setkávat s lidmi. Otužovat se v sociálním kontaktu.
- Mít se sebou trpělivost. Nejde vše hned. Každý posun se počítá.
- Nebojte se o tom mluvit. Sdílená starost, je poloviční starost. Uvidíte, že to není věc, která se děje jen vám, ale týká se spousty lidí. Jsme v tom společně.
Kdybyste si chtěli o tomto jevu přečíst, napsala jsem článek - Prevít, co už má jméno – languishing https://misadankova.com/previt-co-uz-ma-jmeno-languishing/.
Pokud vás zajímá podobné čtení, na mém blogu https://misadankova.com/ je hodně článku k tématu osobního a pracovního rozvoje.
A pokud byste rádi dostávali pravidelně podobné čtení, každý čtvrtek v 7.30 vydávám newsletter. Stačí se přihlásit k odběru - https://misadankova.com/newsletter/. Je to čtení na jednu stranu, zdarma a aktuální věci z praxe i s řešením a inspirací. Těším se na vás.
Přeji vám hodně zdaru na cestě k sobě, ke své pohodě a radosti.
Vaše Míša