článek

Kritické myšlení je dovednost 21. století

Podle zprávy Future of Jobs1 bude v roce 2020 kritické myšlení druhou nejpotřebnější dovedností hned po řešení komplexních problémů. Polepšilo si o dvě místa oproti roku 2015. Kritické myšlení je zjednodušeně schopnost posuzovat kvalitu informací a na jejich základě se rozhodovat. Proč ale zrovna tato dovednost na rozdíl od jiných nabývá v posledních letech na významu?

V práci i životě pracujeme s rostoucím množstvím informací a děláme mnoho rozhodnutí. Pro úspěch se už nelze spoléhat jen na intuici, která nám pomůže jen za určitých předpokladů, které je dobré znát. Naopak je čím dál tím častěji potřeba hledat rozumnější techniky rozhodování a práce s informacemi. A v tom právě pomáhá kritické myšlení porozumět tomu, co se ve skutečnosti děje, a vybírat efektivní postupy. Pojďme se podívat, co se může stát, když chybí kritické myšlení. Ukážeme si to na příkladu Concordu, který měl být technologickým zázrakem v letecké dopravě. Už v průběhu vývoje Concordu bylo zřejmé, že projekt nebude nikdy obchodně úspěšný. Konstrukce se prodražovala oproti původním plánům a poptávka klesala mimo jiné kvůli rostoucí ceně ropy v sedmdesátých letech. Přesto se v projektu pokračovalo s argumentem, že přece nejde ukončit program, který spolykal miliardy z veřejných peněz. Výsledkem tedy bylo ještě více zbytečně utracených miliard a vynaloženého úsilí lidí které mohly prospět jinde.

 

Concorde je ikonickým příkladem tzv. klamu utopených nákladů (proto se také někdy nazývá concorde fallacy). Jde o tendenci nechat se při rozhodování ovlivnit nevratnými náklady v minulosti. Klam utopených nákladů staví na naší neochotě ztrácet. Proto často děláme hloupé věci, kterými se snažíme ztrátám do poslední chvíle vyhnout, i když to ve výsledku znamená ztráty ještě větší.

 

Toto je příklad jen jednoho z mnoha klamů, které nás vedou ke špatným rozhodnutím. Díky technikám kritického myšlení se můžeme naučit tyto klamy rozpoznávat a jejich negativní vliv omezovat. Není to o tom, že bez kritického myšlení jste nutně ztraceni a odsouzeni k neúspěchu (i když i to je možné). Jde spíše o to, že kritické myšlení pomáhá chybám předcházet, šetřit zdroje a dosahovat většího pokroku.

Jak říkal William McDonough:

__________________________________________________________________________________

 „Doba kamenná neskončila proto, že by došel kámen. Skončila proto, že bylo načase zamyslet se nad změnou.“

 __________________________________________________________________________________

 

 

Ing. Lukáš Hána

__________________________________________________________________________________

Konzultant GrowJOB Institutu. Člen týmu, který stojí za knihou Konec prokrastinace. Lektor kurzů kritického myšlení pro firmy a univerzity. Zakladatel projektu www.krimys.cz. Spolutvůrce kurzu kritického myšlení na VŠE. Studoval diplomacii na VŠE v Praze a koučink a management na École Superiéur de Commerce de Rennes ve Francii.

Další zprávy z této kategorie