článek

Ke konci května letos začalo podnikat přes 32 tisíc lidí, o 9 % více než loni

V květnu letošního roku vzniklo v České republice 6 221 fyzických osob podnikatelů (FOP) a 14 740 podnikatelů svou činnost ukončilo. Počet zaniklých FOP byl v květnu za letošní rok zatím nejnižší, ale stále 3,5krát vyšší než ve stejném měsíci loni. Oproti předchozím rokům také více lidí zahajuje podnikatelskou činnost. 

„V květnu stále pokračoval úbytek podnikatelů spojený se zaváděním datových schránek, ale již je znatelné, že se situace pomalu vrací do normálu. Předpokládáme, že během pár měsíců se počet zániků dostane opět do řádu jednotek tisíc,“ uvedla analytička společnosti CRIF Czech Credit Bureau Věra Kameníčková s tím, že vlna podnikatelských zániků začala zhruba v říjnu loňského roku a kulminovala v únoru, kdy podnikání zanechalo přes 100 tisíc lidí, aby se vyhnuli povinnosti založit si datovou schránku.

Od začátku roku ke konci května letošního roku v Česku zahájilo činnost 32 229 fyzických osob podnikatelů, tedy o 2 526 více než tomu bylo za stejné období v loňském roce a nejvíce v posledních letech. Zároveň svou činnost ukončilo 236 286 podnikatelů, což je bezmála tolik, jako za čtyři předchozí roky dohromady. Během prvních pěti měsíců tak ubylo 204 057 podnikatelů. Dle Českého statistického úřadu je v České republice více než 2 miliony fyzických osob podnikatelů s tím, že u téměř poloviny z nich není zjištěna žádná aktivita. To vytváří rezervoár pro vyšší počty lidí rušících svou živnost i následujících měsících letošního roku oproti stejnému období předchozích let, i když vrchol již máme za sebou.

Nejčastěji končili podnikání lidé v Praze a ve zpracovatelském průmyslu

Nejvíce lidí od začátku roku vstoupilo do podnikání v Praze (5 344), v Ústeckém (4 252) a v Jihomoravském kraji (3 689). Nejvíce osob ukončilo podnikání rovněž v Praze (28 096), v Ústeckém (28 391) a dále v Jihomoravském kraji (24 693). Vzhledem k vysokému počtu zaniklých podnikatelů připadl ve všech krajích na 10 zaniklých pouze 1 nový, výjimkou je Praha, kde šlo o 2 nové podnikatele. Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil v Plzeňském kraji (o 14 %), v Praze (o 13 %) a Jihočeském kraji (o 12 %). Nejnižší dynamiku zaznamenal Moravskoslezský kraj (2 %), Olomoucký a Ústecký kraj (shodně 4 %)

V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku podnikat ve zpracovatelském průmyslu (4 451), ve stavebnictví (4 269) a v profesních vědeckých a technických činnostech (3 782). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl v zemědělství a lesnictví (+18 %) ve stavebnictví (+13 %) a v ostatních činnostech (+5 %). Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (68 217), stavebnictví (35 374) a zpracovatelský průmysl (73 228).

Nejvyšší podíl, konkrétně 61 %, na zaniklých podnikatelích měli od začátku roku ke konci května lidé ve věku 61 let a více, následovali podnikatelé ve věku 51-60 let s 20procentním podílem. Právě v těchto nejvyšších věkových skupinách se také počty zaniklých podnikatelů zvýšily nejrychleji.

 

Zdroj: CRIF

Další zprávy z této kategorie