Jak funguje náš mozek
Radka Loja, 18.6.2014Učení je celoživotní proces, který má hluboký význam pro každého člověka. Žijeme v době rychlých změn a obrovského růstu informací. To, co si přečteme v knihách dnes, může být již zítra zastaralé.
Naučit se pracovat s informacemi, ukládat je přehledně do paměti, umět je využívat a propojovat s dosavadními znalostmi a zkušenostmi je klíčová dovednost dnešní doby. V hlavě máme geniální počítač, náš mozek. Je známo, že ho používáme jen velmi málo.
Je dobré se naučit, jak efektivně pracovat s informacemi, jak je využívat v každodenním životě pro vytváření nových nápadů, produktů, služeb a na kreativní řešení problémů. Dozvíte se, jak funguje mozek a jak se lze naladit a využívat různé mozkové frekvence.
Náš mozek
Vědci odhadují, že se lidský mozek začal vyvíjet zhruba před 500 mil. lety. Po celá staletí byl považován za kilo a půl těžké hroudy šedé hmoty připomínající květák. Devadesát procent všeho, co člověk v celých svých dějinách zjistil o vnitřním fungování svého mozku, bylo objeveno v průběhu posledních deseti let. Až nyní si začínáme uvědomovat, že onen biologický počítač, který máme v hlavě je mnohem výkonnější, než jsme si kdy mysleli.
Náš mozek, je sestaven ze dvou hemisfér. Levá hemisféra mozku je zodpovědná za logiku, analytiku, text, hovor a čísla. Pravá hemisféra má na starosti hudbu, strukturální způsob myšlení, intuici, kreativitu a obrazotvornost. Celý náš vzdělávací systém je založen na intenzivním použití levé hemisféry s důrazem na lineární logický přístup. Tento přístup často vede k řešení, která nejsou efektivní a neustále se opakují dokola. Pouze integrální použití mozku, to znamená využití obou mozkových hemisfér, je klíčem úspěšného procesu učení a kreativního a efektivního řešení situací.
Mozkové vlny
Lidský mozek nepřetržitě vysílá elektrické signály a neustále komunikuje. Elektrická aktivita, produkovaná mozkem je známá jako mozkové vlny (frekvence) a odráží stav našeho vědomí. Realita, kterou vnímáme je spíše odrazem našich myšlenek, emocí a momentálního rozpoložení.
Existuje pět různých druhů mozkových vln: gama, beta, alfa, théta a delta. Jde o zcela přirozený, biologický stav. Každý z nás v průběhu dne prožívat tyto různé stavy, přičemž jeden z nich je obvykle dominantní.
- Pásmo gama je mezi 33 a 20 Hz. Nejlépe by se tato frekvence dala charakterizovat jako stav stresu a rozčilení.
- Pásmo beta odpovídá frekvenci mezi 20 a 14 Hz. V některé literatuře se uvádí rozsah od 30 do 13 kmitů za vteřinu. Odpovídá bdělému stavu a logickému myšlení. Je zapojena převážně levá hemisféra.
- Jestliže náš mozek zpomalí, dostaneme se do takzvaného alfa pásma, které leží v rozsahu mezi 14 až 7 Hz. Z našeho běžného života je známe jako bdělé snění, zahledění se do prázdna, začátek usínání. Tomuto stavu odpovídá takzvané intuitivní myšlení a jsou do něj zapojeny obě mozkové hemisféry.
- Ještě pomalejší je frekvence theta, která leží mezi 7 a 4 Hz. Je známa jako jedna ze spánkových fází.
- Frekvence delta od 4 do 0,5 Hz představuje hluboký spánek, bezvědomí, kóma či celkovou anestézii na operačním sále.
Mozkové vlny alfa jsou považovány za nejzdravější a jejich středová frekvence 10 Hz je obecně pokládána za „nejbezpečnější“ mozkovou frekvenci. Na tomto semináři se naučíte vědomě přeladit mozek do alfa frekvence a tuto frekvenci prakticky využívat. V tomto stavu dokážeme použít mnohem větší část výkonu našeho mozku a synchronizovat obě mozkové hemisféry, čímž dosáhnete mnohem lepších a efektivnějších řešení každodenních úkolů a situací. Učení v alfě je ideální nejenom kvůli uvolněnému a bezstresovému stavu, ale hlavně z důvodu, že v tomto stavu mozek funguje celkově a obě hemisféry jsou synchronizované a souběžně aktivní.