článek

Dluhopisy již netáhnou. Novým hitem jsou IPO

Ať je již ekonomický cyklus v jakékoli fázi, stále platí, že pokud mají firmy úspěšně růst a rozšiřovat své výrobní kapacity, potřebují k tomu dostatek kapitálu. Ten mohou získat různými způsoby. Jedním z těch, které se v poslední době stávají stále oblíbenější, je takzvané IPO (initial public offering). 

Jedná se o vydání akcií, které firma nabídne veřejnosti v zájmu svého finančního zajištění. Vstup na burzu je velkou událostí nejen pro samotnou firmu, ale i pro investory. Ti tak dostanou příležitost podílet se na úspěších firmy v podobě růstu ceny nakoupených akcií nebo podílu ze zisku ve formě dividend.

K IPO přistupují jak firmy nové, tak ty s mnohaletou historií. Pro každou je však den vstupu na burzu i okamžikem pravdy. Ne vždy totiž první prodej akcií probíhá tak, jak by si firmy představovaly. Až trh totiž rozhodne, zda je o ně zájem, nebo ne. Za úspěšnými IPO, na kterých hodně investorů vydělalo, nemusíme chodit daleko. I v České republice uzavíráme hojnou sezónu. Největšími tuzemskými příběhy poslední doby byla IPO České zbrojovky a o poznání mladší společnosti Pilulka.

Pilulka štěstí

Mládí vpřed, proto začněme Pilulkou. Právě její IPO se stalo jedním z nejúspěšnějších příběhů nejen letošního roku. Poptávka po jejích akciích se ukázala být až pětkrát vyšší než původní nabídka, což způsobilo nárůst ceny. Zbylí investoři tak nakupují akcie přímo na trhu. Tam se nyní prodávají za 585 Kč oproti původní ceně 424 Kč. Investoři, kteří se zúčastnili uvedení akcií na trh, tak mohli dosáhnout zhodnocení 38 % za pouhé dva týdny. Jedná se o fenomenální úspěch i proto, že cena akcií při úpisu se pohybovala na horní hranici upisovacího pásma.

Tradice přestává táhnout

Ukazuje se ale i druhá strana mince, tedy že investoři upřednostňují mladé a inovativní firmy před tradičnějšími a průmyslovými podniky. To se projevilo při nedávném IPO České zbrojovky. O akcie této tradiční firmy byl spíše vlažný zájem, a to i přesto, že oproti mladším společnostem bylo upisovací pásmo spíše nízké a objem akcií byl ponížen. Svoji roli v tom hrálo i to, že se od nákupu odklonili zahraniční obchodníci. Je možné, že svůj vliv měla i averze vůči zbrojnímu byznysu.

V nedávné době navíc Česká zbrojovka vydala větší množství dluhopisů. Mohlo se tak stát, že velcí investoři, kteří dluhopisy nakoupili, již nechtěli investovat do jejích akcií z důvodu diverzifikace. Oproti Pilulce byla také Česká zbrojovka více závislá na větších hráčích. Zatímco do mladých technologických firem putuje větší množství menších investic v řádu statisíců, u velkých firem jde spíše o opačný trend.

Od dluhopisům k akciím

Je možné, že další IPO budou přibývat. Úspěchy totiž lákají a inspirují. Ještě důležitější je celkový trend. Tím je odliv zájmu od dluhového financování, kdy si firmy půjčují na kapitálových trzích prostředky, které pak s úrokem vrací zpět investorům. Čím dál častější je ochota firem podělit se o zisky ze svého úspěchu prostřednictvím prodaných akcií. Bez nutnosti platit dluh. To tu dlouho nebylo a tato změna je jedna z nejdůležitějších informací letošního roku. V současnosti jsme nejspíše již za vrcholem konjunktury a averze k riziku investorům velí vyhnout se dluhopisům, u kterých je nejisté splnění závazků. Ostatně Česká republika dlouhodobě zaostávala za světem právě ve financování prostřednictvím emise akcií, což se nyní zřejmě mění.

Svět plný příležitostí

Ve světě existuje také celá řada zajímavých IPO příběhů. V poslední době například získala velkou pozornost největší fin-techová společnost světa ANT Group, která je provozovatelem elektronické peněženky AliPay. Ta na konci října pokořila rekord největšího IPO historie, který doteď držela saudská státní ropná společnost Aramco. Existuje ale i celá řada menších příběhů. Jedním z nich je společnost Palantir, která dodává zpracování velkých dat pro americké úřady i armádu. Ta vstoupila na trh velmi úspěšně. V blízké budoucnosti nás nejspíš čeká také IPO společnosti Airbnb, která díky své známosti přitáhne hodně pozornosti. Účastnit se těchto velkých událostí je přitom snadné. Stačí kontaktovat klientské centrum BH Securities, kde jsou obchodníci připraveni zodpovědět všechny otázky ohledně IPO a dalších záležitostí týkajících se investování.

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Hlavní ekonom BH Securities

Štěpán pracuje na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a. s., kde zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Je autorem podcastů „Offline Štěpána Křečka” a „BHS expres”, které přináší inspiraci ve světě investování. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů.

 

Zdroj: 3. vydání CAFINews, prosinec 2020

Další zprávy z této kategorie