rozhovor

Dnes odpovídá...
Začátky controllingu v Česku aneb Jak to bylo…Prof. Bohumil Král

Nebudeme upírat zásluhy panu Baťovi: měl důmyslný systém řízení a organizace práce, který fungoval naprosto skvěle a rozhodně by v porovnání s controllingem tak, jak ho známe dnes, v některých částech více než obstál. 

Já sama se někdy neubráním tomu, přirovnat controlling ke zdravému selskému rozumu. Když se ale podíváme na obecnou controllingovou osvětu, troufám si říci, že prvními subjekty, které se zasloužily o rozmach controllingu v České republice, byly v rámci akademické sféry Vysoká škola ekonomická a v rámci podnikatelských subjektů pak Controller Institut. Ponořme se do let 1994–1995. Dovolila jsem se optat lidí, kteří stáli v těchto prvopočátcích controllingu v Česku, na jejich vzpomínky.

Dnes přinášíme rozhovor s panem Prof. Bohumilem Králem, působícím na akademické půdě Vysoké školy ekonomické v Praze.

 

Jak vzpomínáte na začátky controllingu v porevolučních letech tady v České republice?

 

Začátky controllingu v devadesátých letech u nás lze skutečně přirovnat k využití zdravého selského rozumu. Změna politické situace totiž vedla v oblasti podnikového řízení k řadě omylů, které obecně vyplývaly z neschopnosti rozlišit, co je reálnou příčinou a co naopak důsledkem neefektivnosti většiny státních socialistických podniků.

 

Řada podnikových praktiků tak – obrazně řečeno – vylila vaničku i s dítětem: začala se zbavovat systému kalkulací, podnikových plánů, rozpočtů, vnitropodnikových cen a dalších obdobných nástrojů, které chápali jako produkt netržního prostředí, a předpokládali, že zavedení tržního prostředí i mezi podnikové závody a provozy jim samo o sobě zajistí efektivnost.

 

Teprve řada smutných zkušeností – a zřetelně později, než se začaly budovat např. základy tržně orientovaného finančního účetnictví - vedla ke snaze se podrobněji seznámit i s principy a metodami řízení podniku na bázi controllingu, resp. s využitím manažerského účetnictví.

 

Mám-li zavzpomínat i trochu konkrétněji, byla to zejména díla R. Eschenbacha, P. Horvátha, C. Druryho, Ch. Horngrena a R. S. Kaplana, která se sem na začátku devadesátých let začala dostávat a také prakticky aplikovat.

 

Pro řadu firem se stalo překvapením, že oba koncepty jsou založeny právě na fungování výše zmíněných nástrojů, které měly pozoruhodně rozpracovány nejen Baťovy závody, ale i řada dalších podniků, které měly zavedené tzv. systémy podnikového hospodářství, úplného střediskového účetnictví nebo chozrasčot. Jejich potenciál však nebylo možno využít – obecně a stručně řečeno proto, že výše uvedené nástroje a metody fungují v tržním prostředí, zatímco předrevoluční systém řízení nejen ekonomiky jako celku, ale i podniků byl postaven na netržních principech.

 

Co Vás na tomto konceptu zaujalo?

 

Řada světově proslulých podnikových ekonomů dodnes chápe controlling jako určité národní a historické specifikum – koncept platný pro germanofonní část světa a začátek šedesátých let minulého století. Přitom argumentují, že dvě třetiny světa koncept řízení na bázi controllingu nezná a nemá s tím problém. Podle mého názoru to není pravda. Controlling je koncept, který – podle mého názoru – byl celosvětově první postaven na interdisciplinární bázi.

Dnes si již celý svět uvědomuje nutnost přistupovat k otázkám podnikového řízení na systémovém základě, který integračně propojuje jeho organizační, plánovací, kontrolní, rozhodovací, motivační a informační funkce. 

Návaznou tendencí je i nutnost koncipovat systém řízení na bázi (nepříliš hezky česky řečeno) multidimenzionálního pohledu na podnikatelský proces; to vede ke stále silnější integraci všech významných aspektů jeho cílevědomého ovládání; strategického, taktického i operativního horizontu, výkonového, odpovědnostního, zákaznického, teritoriálního i procesního průřezu a také jeho naturálně věcné a hodnotové podstaty, kterou je třeba řídit ve spojitosti finanční pozice, výkonnosti i schopnosti podniků produkovat peníze a účelně je alokovat.

 

Vzájemná provázanost jednotlivých výše uvedených průřezů má pak samozřejmě vliv i na zdůrazněnou potřebu interdisciplinárního pohledu na zkoumanou realitu; stručně a poněkud zjednodušeně řečeno: pokud si svět manažerů klade přímočarou otázku „Jak efektivně řídit podnik?“ aniž se zabývá tím, která z disciplín ho vede správným směrem, musí se této otázce přizpůsobit i - často spíše disciplinárně orientovaný – svět akademiků a koncepčně zaměřených odborníků.

 

Tyto dnes v zásadě nerozporně přijímané skutečnosti nebyly za počátku šedesátých let zcela obvyklé; koncept controllingu je – sice spíše na intuitivní bázi, ale o to více prakticky účelně – začal zdůrazňovat.

 

Jak vidíte controlling a jeho rozvoj dnes?

 

Samozřejmě, i koncept controllingu se rozvíjí – byť často pod jiným názvem, aby se tvůrci nových přístupů dostatečně zviditelnili a odlišili od svých předchůdců. Budiž řečeno, že řada tzv. nových myšlenek někdy připomíná vrata, která jsou nově natřena, kde ale pod novým lakem zůstává původní podstata. Přesto, mám-li zmínit tendence, které podle mého názoru jsou přidanou hodnotou pro praxi, jsou to zejména následující:

  • snaha vyjádřit vliv, jaký má na podstatu řešených problémových oblasti prostředí informačních a komunikačních technologií, v nichž probíhá nejen zpracování a využití controllingových informací, ale v zásadě celý podnikatelský proces,
  • potřeba dále reagovat na rozšiřující se interdisciplinární podstatu podnikového řízení, což vyžaduje věnovat pozornost vyjádření vazeb controllingu na koncept manažerských řídicích systémů (Management Control Systems) a na koncept Řízení a měření výkonnosti (Performance Management and Measurement), a
  • nutnost vyjádřit se k tendencím, jejichž cílem je odstranit tradiční omezení účetního zobrazení v oblastech, která nebyla předmětem jejich zájmu (environmentální aspekty podnikatelského procesu, morální a etické otázky tvorby a využití controllingových informací, vztah controllingu a konceptů společenské odpovědnosti firem, resp. udržitelného rozvoje společnosti, možnosti využití controllingu při řízení intelektuálního kapitálu a lidských zdrojů obecně a další.   

 

Děkuji za rozhovor.

Olga Cechlová

Řídící výbor CAFIN

Další zprávy z této kategorie