rozhovor

Dnes odpovídá...
Tomáš Frnka

Že se v CAFIN můžete cítit jako ryba ve vodě, i když nemáte finanční vzdělání, dokazuje řada členů, kteří se k financím dostali až v průběhu svojí kariéry. Jedním z nich je i Tomáš Frnka, který je vystudovaný „strojař“.

 

Rozhovor vznikl v únoru 2020.

Vystudoval jste technickou vysokou školu. Co Vás přivedlo k financím?

Už na škole jsem se setkal se základy finančního řízení a v praxi jsem pak samozřejmě rychle zjistil, že bez pochopení alespoň základů účetnictví a finančního managementu jsem prakticky „slepý“. Cash flow management, kalkulace NPV, analýza výsledovky a rozvahy jsou prostě nezbytné jak pro řízení projektů, tak pro vedení jakékoliv organizace.

Co jste se z toho, co je důležité pro výkon Vaší profese, nenaučil ve škole, ale osvojil jste si to až praxí?

Toho byla spousta. Studoval jsem počítače na strojní fakultě na ČVUT a klasické strojařině jsem se prakticky nikdy nevěnoval; většinu opravdu důležitých zkušeností jsem tedy získal až praxí. Z části už při škole v IAESTE a pak hlavně ve firmách jako Accenture, IBM nebo Vodafone, kde jsem si vyzkoušel, jaké to je vést tým, jak prosadit/prodat svůj nápad nebo projekt, jak ho pak dotáhnout do úspěšného konce, případně jak obhájit, když se to úplně nepovede.

Co hodnotíte jako svoji největší pracovní zkušenost? Založení nové společnosti nebo velké obchodní transformace? Co Vám to přineslo?

Každá zkušenost je užitečná a každá je úplně jiná. Založení firmy je hodně o osobním nastavení – naprostou většinu věcí si rozhodnu a řídím sám: prvotní nápad, realizaci, financování, tým, jaké zákazníky chci oslovit a s jakými partnery chci pracovat. Všechny úspěchy a samozřejmě i neúspěchy můžu přímo ovlivnit. Business transformace je naopak především o přesvědčení okolí: proč bychom měli transformaci dělat, jaké to může mít pro všechny přínosy, jak budeme společně řešit problémy. U obojího je ale důležité nasazení, nadšení – a pak taky trochu štěstí, aby se všechno nakonec povedlo.

Odnesl jsem si z toho, že je potřeba, jak říkají Toltékové, „dělat vše, jak nejlépe dovedu“. Nenechat se stresovat, když se něco úplně nepovede. A nebýt moc pyšný, když naopak něco vyjde – ta hranice mezi úspěchem a neúspěchem je často velmi tenká.

Co považujete za největší zátěž pro podniky a podnikatele v této době?

Nevím. Myslím si, že žijeme ve skvělé době. Naše firma má centrálu v Austrálii, já mám na starosti pobočky v Čechách, Německu a v UK. Není pro mě rozdíl, jestli jedu na schůzku do Brna nebo do Londýna; obojí trvá zhruba stejně dlouho, jedu jen s občankou, platební kartou, telefonem a počítačem. Doufám, že to vydrží i po brexitu, a že nebudeme vymýšlet nějaký czexit nebo něco podobného.

Máte (třeba nejen v rámci své profese) nějaký vzor, osobu, které si vážíte? Proč právě tuto osobu?

Pro mě je vzor TGM – nebát se a nekrást.

Má Vaše profese nějaký vliv také na Váš soukromý život? Projevuje se u Vás něco jako profesionální deformace?

To rozhodně! Mám potřebu doma pořád vymýšlet nějaká digitální vylepšení. Jsem nadšený uživatel Applu, takže máme vše propojené přes Apple TV, hudbu nejraději pouštím z iPadu a k tomu běží na televizi skládanky s fotkami z dovolené. Ale reporty s hodnocením výkonnosti rodiny zatím netvořím J.

V minulém roce jste se zúčastnil konference Controller Institutu, DATA show, kde jste vedl workshop „Co funguje a co moc ne v oblasti Data Governance“. Jak na akci vzpomínáte?

Moc se mi líbila. Byla to první konference CI, které jsem se zúčastnil, a překvapila mě různorodost témat a široké spektrum prezentujících. A líbil se mi způsob moderování – soutěž v rozlišení jmen Pokémonů a Big Data technologií je z kategorie nezapomenutelných.

Co Vás vedlo k tomu připojit se do asociace CAFIN? Jaká máte očekávání?

Jak už jsem řekl na začátku, považuji finanční znalosti za klíčové pro jakékoliv podnikání nebo management. Od asociace očekávám možnost se dál učit a inspirovat, jak lépe s financemi pracovat.

Jaké akce CAFIN nebo Controller Institutu chcete v budoucnu navštívit a proč?

Líbil se mi vánoční večírek – tím, že to nebyl jen večírek, ale také nečekaně zajímavá prezentace Ivana Baťky o Baťovském řízení. Rád se nechám překvapit na další akci.

Máte nějaké pravidlo, kterým si usnadňujete život, nebo třeba motto, kterým se řídíte? 

Nic se nejí tak horké, jak se uvaří.

Jaký je Váš nejoblíbenější způsob relaxace?

Miluji knížky, takže dobrá knížka v horké vaně. A z aktivního odpočinku buď meditace při běhu, nebo naopak endorfiny při hokeji.

Děkuji za rozhovor

Lenka Müllerová

CAFIN

Ing. Tomáš Frnka

Tomášova profesní kariéra začala krátce po škole, kdy se spolužáky založil poradenskou firmu Gresham&Clark. Když se ukázalo, že představa o strategickém poradenství pro čerstvě privatizované firmy byla přece jen trochu odvážná, přešel postupně do Accenture, Vodafone a IBM, aby poznal, jak řeší strategii, BI a CRM lídři na trhu. Zkušenosti z obou stran se teď snaží využít v Billigence, kde pro firmy, jako je právě Vodafone, Česká spořitelna nebo třeba University of Glasgow řeší, jak mohou využívat data pro lepší rozhodování. Jako amatérský sommelier má s kamarádem malý archiv vín Greffon.

Další zprávy z této kategorie