rozhovor

Dnes odpovídá...
Petr Macek

Petr není původní profesí ekonom ani finančník. Členem CAFIN se stal primárně proto, aby pochopil potřeby controllerů a finančních manažerů, pro které provozuje informační systém. Potkat jste ho mohli například na konferenci IT pro FINANCE.

 

Rozhovor vznikl v únoru 2020.

Svojí profesí nejste finančník ani ekonom. Co Vás přivedlo k financím?

Pracoval jsem několik let po Evropě jako projektový manažer na větších IT projektech, tedy začalo to finanční stránkou projektů, kterou jsem měl jako projektový manažer na starosti. Poté jsem se osamostatnil a začal podnikat na volné noze, řídit finance ve vlastním podnikání se stalo běžnou téměř denní aktivitou. Podnikání postupně vedlo k tomu, že jsem vybudoval firemní systém pro menší firmy, jehož klíčovou součástí je modul na plánování cash flow, tedy dnes řídím finance své firmy, ale s financemi pomáháme i jiným firmám.

Co jste se z toho, co je důležité pro výkon Vaší profese, nenaučil při studiu, ale osvojil jste si to až praxí?

Jsem vystudovaný stavební inženýr, škola mi dala hlavně způsob uvažování, logické myšlení, schopnost analýzy, z toho těžím dodnes. Vystudoval jsem také projektové řízení v Austrálii, naučené principy řízení projektů mi pomáhají dodnes. Nenaučil jsem se nicméně řešit nestandardní situace, se kterými se člověk v životě potkává neustále. Určitě jsem se ve škole nenaučil vést firmu, vytvářet produkt, který používají stovky firem. Nenaučil jsem se finančně vést malou firmu, aby se udržela nad vodou.

Co hodnotíte jako svoji největší pracovní zkušenost? Co Vám přinesla?

Postavit aplikaci, která má praktické využití a používají ji stovky firem, přináší více méně každý den nové a nové zkušenosti. S tím je spojena ta největší zkušenost – na začátku jsem měl představu, že to všechno půjde od začátku samo, nicméně jak se logicky ukázalo, samo to opravdu nejde a vyžaduje si to každodenní úsilí celého týmu.  

Co považujete za největší zátěž pro podniky a podnikatele v této době?

Bude to znít jako klišé, ale pro malou firmu o několika lidech, kdy já jako majitel mám několik různých rolí, je to administrativa a povinnosti kladené státem.

Máte (třeba nejen v rámci své profese) nějaký vzor, osobu, které si vážíte? Proč právě tuto osobu?

Bude to pro mě Jason Fried, zakladatel aplikace na řízení týmů a projektů Basecamp. Fried vybudoval jen s vlastními penězi bez investorů a s relativně malým týmem jednu z nejpopulárnějších aplikacích pro řízení týmů a projektů. To je inspirující. Inspirujeme se i v některých jejich agilních pracovních metodách.

Má Vaše profese nějaký vliv také na Váš soukromý život? Projevuje se u Vás něco jako profesionální deformace?

Od začátku podnikání, tedy již 10 let, pracuji z domova. Vyjíždím jen když je to opravdu nutné, a to je tak 1x týdně, komunikaci se snažím řešit co nejvíce digitálně. I když pracuji celkem hodně, jsem pořád doma. 2 - 3x denně chodím se psem, pohraji si s dětmi, mám vyhrazené termíny pro sport. Takový model pro nás všechny doma funguje a rodina netrpí. Je ale třeba říct, že jsem během těch let postupně zvolnil a už nepracuji 12-13 hodin denně 6-7 dní v týdnu jako v začátcích. Zatím jsem se pořád nenaučil úplně vypnout, na dovolené, o Vánocích, na horách pracuji, jen pracovní hodiny omezím.  To je ta deformace.

Co Vás vedlo k tomu, připojit se do asociace CAFIN? Jaká máte očekávání?

Už jsem zmínil, že provozuji firemní systém, jehož klíčovou součástí je modul na řízení cash flow. Našimi uživateli jsou majitelé firem, finanční ředitelé, ekonomičtí kontroloři. CAFIN mi přišla jako ideální asociace, skrze kterou bych mohl lépe poznat, jak ti, kteří mají ve firmách na starosti finanční řízení, přemýšlí, jak pracují, jaké mají potřeby. Z mého pohledu je moje členství takovou poznávací, vzdělávací iniciativou, díky níž lépe vyhovíme potřebám těch, kteří ve firmách řídí finance.

Jaké akce CAFIN nebo Controller Institutu chcete v budoucnu navštívit a proč?

Určitě se opět rád podívám na IT PRO FINANCE. Akce se nám líbila, byli jsme tam poprvé a spíš jsme se seznamovali s prostředím, zjišťovali, kdo se takové akce účastní, jak probíhá. Příště se budeme chtít pochlubit, kam jsme se za ten rok s naším systémem posunuli.

Máte nějaké pravidlo, kterým si usnadňujete život, nebo třeba motto, kterým se řídíte? 

Půjčil bych si výrok Emila Zátopka „Pokud nemůžeš, tak přidej.“

Jaký je Váš nejoblíbenější způsob relaxace?

Určitě je to sport. Od malička mě rodiče vedli ke sportu, hrál jsem aktivně hokej a nadále se snažím být aktivním sportovcem, pořád ještě hraji každý týden hokej nebo florbal. Hned po sportu se odreaguji při vycházkách se psem. Mám fenku anglického setra a každý den chodíme na delší procházky do lesa, na pole. I to je velmi pěkná očista.

Děkuji za rozhovor

Lenka Müllerová

CAFIN

 

Ing. Petr Macek

Petr je autorem a provozovatelem inteligentního firemního systému CAFLOU®, který logicky propojuje zákazníky, projekty, úkoly, výkazy, cash flow, faktury nebo nabídky. Před CAFLOU® podnikal jako konzultant v oboru digitálního marketingu nebo jako projektový manažer na velkých IT projektech v bankovnictví. Je vystudovaný stavební inženýr a projektový manažer.

Další zprávy z této kategorie