rozhovor

Dnes odpovídá...
Helena Hostková

Od roku 2009 je finanční ředitelkou a místopředsedkyní představenstva ve společnosti ČEPRO. Zkušenosti sbírala i jako manažerka útvaru analytické podpory divize Výroba ve společnosti ČEZ a má mnohaleté zkušenosti z automotive sektoru – ve společnosti TRW Autoelektronika Benešov byla finanční i výkonnou ředitelkou a prokuristkou.

Zaujalo mě, že jste téměř celou dosavadní kariéru strávila ve finančních pozicích, byla jste vyhlášena, jako nově nastupující finanční ředitelka ČEPRO, talentem roku (2009). Jak byste popsala svou životní a pracovní filozofii?

Nevím, jestli mám nějakou životní nebo pracovní filozofii. Myslím, že život nám přinese čas od času klíčový/důležitý životní okamžik, který vás nasměruje na cestu, máte-li odvahu a chuť ji přijmout. V mém životě bylo několik takových momentů, kdy jsem někoho potkala, když jsem se rozhodla využít nějakou nabídku nebo výzvu a nebála se změny. Ale vždy tato rozhodnutí byla provázena velkou pokorou vnímat, co všechno se ještě musím naučit, a poměrně velkou pílí.

Je podle Vás finanční myšlení něco, co se může naučit každý, nebo je třeba pro něj mít také „talent“, se kterým se člověk musí narodit?

Myslím si, že do určité míry se dá naučit téměř všechno, i finanční myšlení. A pro každého z nás je ta míra určitě někde jinde.  Na druhé straně ani talent sám o sobě nic neznamená. Důležité je především to, co sami chceme a jsme ochotni pro to udělat. 

Myslíte si, že se „finanční myšlení“ žen v profesionální oblasti nějak liší od finančního myšlení mužů?

Neliší. Jiný je spíše přístup k řešení jednotlivých situací. Ale o tom již bylo napsáno mnoho a každý z nás by jistě přidal řadu svých zkušeností.

Jak byste popsala fungování svého finančního týmu. V Čepru jste již 11. rokem, je Váš tým stabilní?

Je to už kus historie a já jsme velmi pyšná, že můj základní tým je stálý. Je opravdu skvělé mít kolem sebe lidi, kterým můžete důvěřovat, a jsou s vámi na stejné vlně. Za ty roky už si velmi rozumíme a nemusíme ztrácet čas dlouhým vysvětlováním. Velmi dobře se vzájemně chápeme a pro mě je i potěšením s takovým týmem pracovat. Jsem na jejich práci moc hrdá.

V současné době můj tým čítá 53 zaměstnanců, z nichž pouze čtyři  jsou muži. Do mé odpovědnosti patří mimo účetnictví a daně, controlling a treasury i ekonomická podpora našich skladů, správa nemovitostí a v neposlední řadě i řízení lidských zdrojů. Je to velmi pestrá směsice lidí, kteří se báječně doplňují a umí táhnout za jeden provaz. Při každém výběru nového člověka je pro mě velmi důležité  kromě odborných znalostí právě schopnost zapadnout do týmu, umět komunikovat. Spolehlivost a otevřenost velmi oceňuji. Bez delegování a důvěry ve své kolegy bych se neobešla.

Můžete se s námi podělit o nejzajímavější projekt, na kterém jste pracovala? Na jaký nejvíce vzpomínáte?

V mé pracovní kariéře bylo mnoho zajímavých projektů, ale velmi ráda vzpomínám právě na doby svých začátků, kdy jsme se museli spoustu nových věcí naučit. Z každého projektu se pak stávala obrovská výzva. Skutečným zážitkem byla první implementace MRP systému. Bohužel chápání klientského přístupu ve formě „plníme každé přání každého uživatele“ se občas objevuje stále.

Aktuální situace v automobilovém průmyslu je rozkolísaná. Jak vidíte Vy osobně budoucnost tohoto sektoru?

To je velmi těžké odhadnout. Asi všichni máme před sebou nelehké období, abychom se skutečně vrátili k tomu, co je v životě důležité, abychom byli méně pokrytečtí a více říkali nahlas věci, které si mnozí z nás myslí. Toky peněz, konkurence, zisky, snaha o neustálý růst nebo politické vlivy  zásadně ovlivňují mnoho věcí, to se netýká jenom automobilového průmyslu. Někdy si říkám, že té mladé nastupující generaci ani moc nezávidím jejich úkol budovat dobrý svět k žití.

Teď trochu osobnější otázka: jak se Vám, jako ženě ve vedoucí pozici, dařilo a daří vybalancovat pracovní a rodinný život?

Je to asi jako se vším, někdy jde všechno hladce, jindy to trochu drhne. Nejsem žádná superžena, která má doma vždy všechno hotové. Ale pro mě je v celé mé kariéře nejdůležitější, že můj manžel a celá moje rodina mě vždy velmi podporovali. Možná se vám to zdá jako fráze, ale pro mě to znamená bezpočet večeří od mého manžela, když jsem do noci řešila měsíční účetní závěrky, či pomoc mých rodičů, když byli synové nemocní nebo jsem musela odjet na služební cestu. A i když občas něco zaskřípalo, vždy jsme to zvládli. Nyní už je to lepší, synové jsou dospělí, mají své rodiny a podpora mého manžela zůstává. V druhé řadě jsem měla velké štěstí na kolegy v práci. Bez jejich pochopení by to také nešlo.

Ráda cestujete. Je nějaké místo, na které se ráda vracíte?

První, co mě napadlo, je moře. Moře miluju a je mi moc líto, že ho nemáme tady doma. Fascinuje mě i trochu děsí, uklidňuje mě ten širý prostor a síla, která se v něm skrývá. Takže když alespoň trochu můžu zahlédnout moře, velmi mě to potěší. Kousek ráje mám i na chalupě na horách, tam jsem moc ráda.

 

Děkuji za rozhovor

Olga Cechlová

CAFIN

 

Ing. Helena Hostková

Vystudovala VŠE v Praze. V letech 1992 až 2005 pracovala ve společnosti TRW, nejprve jako asistentka
generálního ředitele, poté jako fi nanční ředitelka a nakonec jako výkonná a zároveň fi nanční ředitelka. V letech 2005 až 2009 zastávala funkci manažerky útvaru analytické podpory divize Výroba ve společnosti ČEZ. Od roku 2009 působí na pozici fi nanční ředitelky a místopředsedkyně představenstva ve společnosti ČEPRO. Je vdaná, má dva dospělé syny, mezi její záliby patří literatura, sport a divadlo.

Další zprávy z této kategorie