Kompetence a kariérní cesty v podnikových financích 2020
30.10.2020Finanční útvary firem jsou formovány nejen požadavky vedení společnosti na odborné zastřešení činností finančního řízení,ale i zvyklostmi místního prostředí dané země a prosazovanými standardy z úrovně mateřských společností.
Následující materiál si klade za cíl:
- poskytnout vzorové popisy typických finančních pozic,
- ukázat typické kariérní cesty napříč finančními pozicemi,
- inspirovat vzorovou organizacní strukturou finančního útvaru.
Pevně věřím, že tento dokument se stane vhodnou pomůckou jak pro management finančních útvarů a personální útvary, tak pro všechny zájemce, kteří chtějí svou pracovní kariéru spojit s podnikovými financemi.
Ladislav Profota
předseda řídicího výboru
CAFIN
Tato kapitola obsahuje vzorové popisy těch pracovních pozic v rámci finančního útvaru, které jsou primárně zaměřeny na zabezpečení činností spojených s finančním řízením:
Každá z uvedených odborných pozic může být v případě vedení organizační jednotky (útvaru, oddělení apod.) spojena i s vykonáváním liniové manažerské funkce. V tomto případě dochází při zachování stejné odborné způsobilosti a rozsahu práce k podstatnému posílení manažerské role.
V následujícím textu jsou řešeny typové pozice s přímou vazbou na zabezpečení činností v oblasti finančního řízení. Řada pozic v praxi konkrétního podniku může mít širší rozsah pracovní náplně s nepřímou vazbou k finančnímu řízení (např. zabezpečení projektových administrativních činností ekonomem projektu, zastřešení oblasti IT či nákup finančním manažerem/finančním ředitelem apod.)
Kompetenční profil každé z uvedených typových pozic je rozdělen na odborné kompetence a osobnostní kompetence. Odborné kompetence jsou dále popsány mírou odborné znalosti a mírou provádění vybrané činnosti typovou pozicí.
Finanční manažer
V menší firmě má konečnou odpovědnost za finance a controlling. Ve větší firmě je mezistupněm k finančnímu řediteli, který má pak rozšířenou odpovědnost za další funkce (nákup, IT, logistika apod.). U řady zahraničních firem je nejvýše postaveným finančním manažerem dceřiné společnosti.
Požadovaná praxe: 4–6 let, na pozici CFO 6–10 let
Požadované vzdělání: VŠ ekonomického zaměření
Alternativní názvy: Finanční ředitel, Ekonomický ředitel, Ekonomický náměstek, Plant Controller
Nadřazená pozice:Finanční ředitel (Chief Financial Officer, CFO), Výkonný ředitel
Podřízené pozice: Finanční controller, Finanční analytik, Specialista reportingu, Hlavní účetní, Business, Administration Officer
Popis pracovní pozice:
- Zastřešení podnikových financí a podpora vedení podniku v oblasti podnikových financí, komunikace s vedením společnosti.
- Řízení ziskovosti podnikatelských jednotek, analýza produktového portfolia a zákaznických segmentů. Sledování a kontrola vývoje výnosů, nákladů, pohledávek, závazků a jejich dopadů do ziskovosti a cash-flow.
- Celková administrace podnikového plánování a prosazení celofiremních standardů
- Koordinace přípravy finančních plánů, příprava podkladů, tvorba plánů
- Spolupráce na určování výkonnostních cílů a ukazatelů pro jednotlivé útvary
- a obchodní / provozní jednotky / skupiny
- Iniciace programů zvyšování výkonnosti; projektový management vybraných
- interních projektů
- Příprava „business case“, asset management, řízení investic a divestic
- Finanční plánování, modelování a predikce cash flow
- Zajišťování interního a externího financování, řízení vztahů s finančními institucemi
- Finanční hodnocení projektů; sestavování a kontrola rozpočtů projektů
- Provádění finančních analýz společnosti a příprava podkladů pro oceňování společnosti
- Udržování vztahů a komunikace s daňovými autoritami, auditory a právníky; řízení finančních kontrol; rozvoj vztahů k regulativním orgánům
V příštím měsíci si projdeme kompetence pro pozice - Finanční controller, Specialista reportingu, Finanční analytik a Ekonom projektu.