Kompetence a kariérní cesty v podnikových financích
7.8.2013Česká asociace pro finanční řízení v rámci pracovní skupiny Kariérní standardy vypracovala přehled „typových“ pracovních pozic v rámci finančních útvarů a požadavků na nich kladených. V seriálu "Zaostřeno na jednotlivé pozice" jsme Vám přinášeli výstupy výzkumu pro jednotlivé pozice. V tomto posledním díle seriálu Kariérní standardy přinášíme souhrnný výstup průzkumu.
Co je a k čemu slouží pracovní skupina s názvem Kariérní standardy?
Pracovní skupina vznikla při České asociaci pro finanční řízení (CAFIN). Hlavním cíl pracovní skupiny je vytvořit kariérní mapy finančních pozic. K pracovní skupině jsou zváni členové asociace, ale i širší odborná veřejnost.
Dílčí cíle:
Analýza finančních pozic - realizovaná mezi příznivci České asociace pro finanční řízení v rámci portálu LinkedIn. Data byla zpracována s ohledem na následující parametry:
- typová pozice (v první fázi se zaměříme na pozice controller, finanční controller, vedoucí controllingu, finanční manažer, finanční ředitel)
- práce v poradenské/auditorské firmě
- vzdělání (ekonomická VŠ, studium v zahraničí, ACCA)
- služební doba na jednotlivých pozicích
- kariérní cesta
Na základě výše uvedené analýzy byly vytvořeny kompetenční profily analyzovaných pracovních pozic a požadavků na nich kladených. Profil chápeme jako rámec žádoucích kompetencí a činností. Jeho obsahem jsou tyto charakteristiky:
- pracovní kompetence
- odborné znalosti
- obecné znalosti
- osobnostní předpoklady
Materiál popisuje žádoucí stav, reálně dosažitelný za podmínky, že bude vytvořena systémová podpora zaměstnanců s cílem zvyšování kvality jejich práce. V našem pojetí se jedná o dokument, který je třeba pravidelně revidovat a obnovovat. Standardy nejsou nepohyblivé předpisy, ale mají povahu dosažitelného sdíleného cíle. Standardy vyjadřují průnik mezi „objektivními“ požadavky na plnění pracovních činností a mezi realitou danou aktuálním stupněm profesního vývoje.
Standardy slouží:
- k ujasňování toho, jak se musí proměňovat pojetí pozic, jak by měli být pracovníci na jednotlivých pozicích vzděláváni, aby zvládali požadavky, které jsou na ně kladeny.
- k tomu, aby všichni zainteresovaní (univerzity, zaměstnavatelé i zaměstnanci, personální agentury) používali terminologii, která je společně srozumitelná.
- k tomu, aby noví zájemci o pozici měli informace o tom, jak může vypadat profesní a kariérní růst.
- k tomu, aby bylo možné plánovat a realizovat účinné přípravné i další vzdělávání v souladu s plánovanou osobní kariérní cestou.
- k tomu, aby zaměstnanci na konkrétních pozicích věděli, co se očekává, a mohli s pomocí popisu očekávaného výkonu cíleně zlepšovat svou práci.
Sestavení mapy inovovaného profesního vzdělávání ve financích (vč. certifikací) je posledním dílčím cílem. Na základě shrnutí výsledků průzkumu a vytvořených standardů pracovních pozic bude vytvořena kariérní mapa. Mapa bude použitelná pro nastavení systému dalšího rozvoje (doporučení kudy se dále může odvíjet kariérní cesta, včetně podnětů jak dále prohlubovat a rozšiřovat odbornou kvalifikaci).