zajímavost

Zpracovatelskému průmyslu se podle indexu PMI výrazně zhoršily podmínky

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červenci výrazně zhoršily. Zdraví sektoru se zhoršuje 14 měsíců v řadě a tempo poklesu bylo v červenci druhé nejvyšší od května 2020. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 41,4 bodu, v červnu to bylo 40,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

"Čeští výrobci hlásili, že v červenci byly podmínky poptávky stále náročné a dál brzdily výkon sektoru. Prudší pokles nových zakázek poháněl obavy o budoucí poptávku zároveň s dalším snížením výroby, zaměstnanosti, nákupu vstupů a objemů zásob," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Firmy stále očekávají, že výroba během příštího roku poroste, ale stupeň důvěry klesl na nejnižší úroveň letos podruhé.

Ceny v červenci dál klesaly tempem, které zrychluje už čtyři měsíce v řadě a které bylo nejvyšší za zhruba 14,5 roku. Firmy opět snížily prodejní ceny, podobně výrazně jako v květnu a červnu.

"Aktuální výsledky indexu PMI jsou přibližně v souladu s ostatními podobnými indikátory a v souhrnu malují neradostný obrázek stavu českého průmyslového sektoru," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Pozitivní zprávou PMI průzkumu jsou podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče již několik měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu by měl být významnou zprávou pro Českou národní banku, neboť zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice, dodal.

Firmy registrovaly, že nový obchod ztěžovala slabá domácí i zahraniční poptávka a tempo jeho poklesu vzrostlo na nejvyšší úroveň od prosince 2022. Výstup se snížil následkem útlumu nových zakázek druhým největším tempem od loňského prosince. Redukce cen vstupů v červenci nabrala na tempu a byla nejostřejší od prosince 2008. Účastníci průzkumu zaznamenali, že výrobci snižovali ceny surovin a komponentů, protože klesla poptávka po vstupech.

Čeští výrobci v červenci snížili své prodejní ceny třetí měsíc v řadě. Tempo poklesu bylo silné, ovšem od května a června se změnilo jen málo. Redukce cen výstupů se spojovala s utlumenou poptávkou, konkurencí a s nižšími cenami vstupů. Čeští výrobci zároveň rychle propouštěli. Vedle redukce počtu pracovníků vzhledem k nižší výrobě některé firmy zdůraznily problémy s udržením a hledáním kvalifikovaných kandidátů spolu s růstem mzdových nákladů. Úbytek zákaznické poptávky a nepříznivý vývoj odbytu rovněž vedly k dalšímu prudkému poklesu rozpracovanosti.

Optimismus mezi podnikateli byl slabý. Očekávají sice, že výstup během příštího roku vzroste, ale důvěru tlumí slabá poptávka, nižší investice a vyšší náklady na mzdy.

 

Zdroj: ceskenoviny.cz

Další zprávy z této kategorie