zajímavost

Vyplatí se spořicí účet?

Spořicí účty nepřekonají inflaci

Ve srovnání s jinými investicemi nejsou spořicí účty žádnou velkou výhrou. Jinými slovy, zásadní zhodnocení peněz nepřináší, o výdělku nemluvě.

S ohledem na úrokové sazby, které spořicí účty nabízí, slouží zejména jako nástroj vytvoření a udržování základní finanční rezervy. To ostatně zaznívá i ze samotných bank. „Vzhledem k tomu, že nabídka úročení na spořících účtech je na trhu relativně uniformní a žádný z nich v podstatě není schopen překonat inflaci, jsou dnes spořící účty zejména nástrojem na vytvoření a udržování základní finanční rezervy, ideálně ve výši tří až šesti měsíčních platů. Dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků by pak klienti měli realizovat ideálně v rámci investičních produktů, typicky podílových fondů, které umožňují nejen pravidelné investování již od několika set korun měsíčně, ale především v dlouhodobém horizontu přinášejí zhodnocení, které překonává inflaci,“ konstatuje Filip Hrubý.

Na druhou stranu, spořicí účty mají právě to pozitivum, že představují možnost rezervy, z níž můžete kdykoli vybírat. „Spořicí účet má tu výhodu, že má klient peníze kdykoli po ruce. Slouží tak hlavně jako možnost odložení peněz stranou. Peníze ze spořicího účtu si může klient ale vzít kdykoli zpět a nemusí čekat například na uplynutí nějaké stanovené lhůty,“ uzavírá Jana Karasová.

Zdroj: Investujeme.cz

Další zprávy z této kategorie