zajímavost

Většina Čechů kvůli zdražování hledá úspory, šetří hlavně energie

Většina Čechů mění kvůli inflaci a zdražování své spotřebitelské návyky. Více než polovina domácností kvůli tomu omezuje spotřebu energií, zejména vytápění a využití teplé vody. Kromě toho si stále více lidí odpírá například návštěvy restaurací nebo kulturních zařízení a šetří i na potravinách a dalších aktivitách. Vyplývá to z průzkumu energetické skupiny UCED, který provedla agentura Ipsos.

Domácnosti hledají podle průzkumu, který se uskutečnil letos v červnu mezi 500 respondenty, úspory v mnoha oblastech. Kromě energií šetří 40 procent oslovených na běžném provozu domácnosti. Snižují například výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů. Část lidí šetří také na dovolených. Letní dovolenou v cizině si odpustí téměř čtvrtina respondentů, každý sedmý Čech pak uvažuje, že dovolenou vynechá úplně nebo vyrazí jen na kratší výlety po Česku.

"S nedoplatkem za energie se muselo vypořádat 28 procent respondentů. Osm procent lidí doplácelo dokonce více než 10.000 korun, nejvíce jich bylo v Karlovarském a Libereckém kraji. Každá čtvrtá domácnost sáhla kvůli vysokým nákladům na energie do svých úspor a čtyři procenta domácností si kvůli zdražení energií musely peníze půjčit,“ komentoval výsledky průzkumu obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík.

Zdražování energií se přitom podle společnosti projeví na hospodaření českých domácností v plné míře teprve letos. UCED v této souvislosti upozornila, že každá pátá domácnost stále využívá fixaci cen na základě smluv uzavřených před rokem 2022, loni navíc platil vládní úsporný energetický tarif. Zhruba čtvrtina domácností vyúčtování ještě nedostala a většina očekává, že bude za energie doplácet.

"Pozitivní signály z energetického trhu sice dávají velkou naději na snížení cen elektřiny pro domácnosti z aktuálních rekordních cen, o jejím zlevnění na úroveň před dvěma lety ale nemůže být řeč. Minimálně už kvůli více než dvojnásobným cenám plynu a rekordním cenám emisních povolenek,“ dodal Skoblík.

Na změny v chování spotřebitelů poukázal také průzkum Generali Investments. Podle něj mají o svoji finanční situaci větší obavy než před rokem dvě třetiny lidí. Kromě šetření na rostoucí inflaci reagují také častějším spořením. Spořicí produkty podle průzkumu považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz 35 procent lidí, tedy o čtvrtinu více než před rokem. Přibylo rovněž lidí, kteří investují do akcií a dluhopisů nebo prostřednictvím podílových fondů. Naopak ubylo Čechů, kteří si nechávají peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Ještě před rokem to bylo 25 procent lidí, zatímco nyní je to pětina, zjistil průzkum.

"Rekordní inflace, skokový růst cen energií i nejistota spojená s válkou na Ukrajině otřásly způsobem, jak Češi uvažují o financích. Dobrou zprávou rozhodně je, že tři čtvrtiny lidí se z událostí roku 2022 poučily a více přemýšlí, jak chránit svoje úspory. Na druhou stranu jim ale chybí potřebné zkušenosti k tomu, aby svoje prostředky skutečně zhodnotili. Více peněz tedy vkládají do spořicích produktů a fondů krátkodobých investic,“ řekl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.

 

Zdroj: ceskenoviny.cz

Další zprávy z této kategorie