zajímavost

Počet hackerských útoků na počítače českých firem v únoru vzrostl trojnásobně

Počet hackerských DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru vzrostly trojnásobně. Vyskytují se stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce jich přitom od července loňského roku míří z Ruska. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy společnosti ComSource, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

"Dlouhodobá stagnace počtu i objemu DDoS útoků se v únoru zlomila a viděli jsme trojnásobný nárůst. Přitom ale stále platí trend, že se změnila struktura útoků, vše se posunulo od hrubé síly k efektivitě. Útočníci se zaměřují zejména na aplikace a útočí přímo u zdroje v datových centrech, místo aby využívali velké množství přípojek k internetu," řekl odborník firmy na kybernetickou bezpečnost Jaroslav Cihelka.

"I proto nejvíce intenzivní útoky v únoru mířily z USA, kde je obrovské množství datových center, ve kterých se evidentně útočníkům podařilo pronajmout prostory. Naopak nejvíce útoků bylo z Ruska, u těch se jednalo zase spíše o plošné napadení infrastruktury," uvedl expert.

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují útočníkům efektivně zvýšit dopad a servery provozující služby jednodušeji zahltit i menší intenzitou síťového provozu. Ačkoliv tyto kvalitnější a intenzivnější útoky většinou nahradily dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu, objevil se v únoru i nový typ takového útoku.

"Zaznamenali jsme kobercový nálet na jednu firmu, kde útočník napadal všechny IP adresy z daného rozsahu. Cílem tak evidentně nebyla jen nedostupnost jedné služby či webu, jak je to obvyklé, ale v zásadě zastavení celé firmy," dodal Cihelka.

DDoS je forma kybernetického útoku, při kterém se útočníci snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou on-line službu tím, že ji přetíží velkým množstvím dotazů nebo požadavků.

Počet zemí, ze kterých na firmy a instituce v České republice útoky mířily, přesáhl 200. Nejvíce útoků bylo stejně jako v lednu z Asie, nejintenzivnější útoky směřovaly ze Severní Ameriky. Z pohledu zemí je již dlouhodobě nejvíce útoků z Ruska, žebříčku nejintenzivnějších útoků tentokrát kralovaly Spojené státy.

 

Zdroj: ČTK

Další zprávy z této kategorie