zajímavost

Druhým měsícem roste počet bankrotů podnikatelů, v únoru jich bylo nejvíce od loňského června

V průběhu února bylo v České republice vyhlášeno 467 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 513 návrhů na bankrot. V obou případech jde o meziroční i meziměsíční růst. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl v únoru nejvyšší od loňského června a již druhým měsícem pozorujeme jeho růst. Větší množství podnikatelských bankrotů v blízké budoucnosti naznačuje také zvyšující se počet insolvenčních návrhů. Na druhou stranu podíl nevýkonných úvěrů podnikatelů na objemu jejich úvěrů i nadále vykazuje klesající tendenci a jejich vklady rostou rychleji než jejich dluh, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Z dlouhodobého hlediska počet podnikatelských bankrotů víceméně stagnuje. Za posledních 12 měsíců jich bylo vyhlášeno 5 114, o 102 (2 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 5 445 návrhů na bankrot, o 162 více (+3 %) než v předchozích 12 měsících.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v únoru vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (77), Praze (63) a Středočeském kraji (47), nejméně naopak na Vysočině (13), v Karlovarském kraji (16) a v Královéhradeckém kraji (18). Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů v Ústeckém kraji (79), Karlovarském kraji (78), Libereckém a Moravskoslezském kraji (shodně 68), nejméně pak ve Zlínském kraji (31), v Praze (33), ve Středočeském kraji a na Vysočině (shodně 34). Z dlouhodobého hlediska se pořadí krajů dle míry bankrotu výrazně nemění.

Nejvíce bankrotů podnikatelů v únoru zaznamenalo odvětví stavebnictví (107), ostatní činnosti (71) a odvětví obchodu (65). Na 10 tisíc subjektů za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce vyhlášených bankrotů v odvětví dopravy a skladování (63), stavebnictví (42) a ostatních činnostech (31). Nejnižší počet bankrotů na 10 tisíc podnikatelů vykázalo již tradičně odvětví vzdělávání, zdravotnických a sociálních služeb (6) a dále informační a komunikační technologie (8).   

 

Webový odkaz: www.informaceofirmach.cz

Další zprávy z této kategorie