4 mýty o start-upech
17.3.2017Každý start-up, nebo-li nově začínající podnikání, vytváří v evropských zemích v průměru 12 pracovních míst. Přesto o start-upech stále panuje mnoho mýtů.
1. Mýtus: k podnikání není potřeba vzdělání ani titul
Úspěšné firmy jako Microsoft, Apple či Facebook nebyly založeny vysokoškoláky. Mohlo by se tedy zdát, že k podnikání není vzdělání ani titul potřeba. Nicméně americký průzkum odhalil, že 95 % podnikatelů má alespoň bakalářský titul.
2. Mýtus: neschopnost se prodat je nejčastější příčinou krachu
Dalším mýtem může být neschopnost se prodat jako nejčastější příčina krachu a nutnost být vidět na internetu. Přitom větším problémem bývají nedostatky ve finančním řízení a chybějící finanční plán, což bývá příčinou krachu 4 z 5 start-upů.
3. Mýtus: kdo jednou zkrachuje, nemá na to být podnikatelem
Častým omylem také bývá přesvědčení, že kdo jednou zkrachuje, tak na podnikání nemá. Podle statistik se přitom ukazuje, že s každým dalším pokusem roste šance na úspěch a více než polovina úspěšných start-upů v Evropě vzniklo až na druhý či další pokus. Neúspěch by podnikatelé měli tedy brát spíše jako cennou zkušenost. A přestože si většina podnikatelů myslí, že podnik stačí rozjet a poté už budou jen vydělávat, opak bývá pravdou.
4. Mýtus: mezi novými podnikateli jsou muži a ženy v poměru 50:50
Posledním mýtem je rovnoměrné rozložení žen a mužů v podnikání - start-upy jsou totiž stále hlavně mužskou záležitostí.