rozhovor

Dnes odpovídá...
Aleš Studený

Aleš Studený (ředitel služeb ALVAO) se připojil k CAFIN na podzim loňského roku a už jsme ho mohli potkat jako hosta konference IT pro FINANCE nebo také na Vánočním setkání s panem prof. Pirkem.  Po přečtení následujícího rozhovoru se dozvíte, co mu kromě dvojího vítězství v  soutěži o nejlepší ITSM projekt roku dělá radost, proč má za vzor zlínského Tomáše Baťu nebo co mu nedalo vysokoškolsk

Co podle Vás znamená být dobrým ředitelem?

Svoji roli dnes vnímám jako usměrňovatele energie, která pramení ze všech lidí, jež mám na starost. Dříve jsem se hodně soustředil na procesy, ale dnes vidím, že procesy a směrnice jsou více potřeba pro řízení „slabších“ lidí. Tím „slabší“ nemyslím, že by některý člověk byl lepší než druhý, ale každý jsme dobrý na něco jiného. Proto se velmi soustředím na výběr nových členů týmu. Špatný člověk vám může všechno zničit. Demotivuje ostatní, začne vás nutit k tvorbě nesmyslných opatření, které ostatní pouze zdržují. Je lepší mít v autobuse jen ty nejlepší lidi.

Co jste se z toho, co je důležité pro výkon Vaší profese, nenaučil při studiu, ale osvojil jste si to až praxí?

Ve škole jsem se naučil spíše ty - jak se dnes říká „hard skills“. Bohužel ty „soft skills“ jsem se nenaučil a musel jsem to hodně dohánět a doháním stále. Praxe mě spíš přivedla ke konkrétním tématům a ty jsem si dál dostudoval. Stále je co se učit, člověk by neměl nikdy přestat. Říká se, že nejlépe se člověk naučí, když dané téma sám začne učit, a proto teď občas přednáším na Masarykově univerzitě v Brně. To určitě mohu doporučit každému.

Co hodnotíte jako svůj dosavadní největší úspěch? Na co jste nejvíce hrdý?

Soukromě jsem určitě hrdý na svoji rodinu - ženu a dva kluky. Pracovně pak na super tým, na který se mohu zcela spolehnout. Přesto, že jsme relativně malá firma, realizujeme dnes projekty pro špičkové zákazníky jako je HARTMANN-RICO, PENNY Market, TV NOVA, Česká televize, České Radiokomunikace a loni i celá řada nemocnic. Velkou radost mám také z dvojitého vítezství v soutěži o nejlepší ITSM projekt roku a teď se o nás dokonce zmínil Gartner. Jsem velmi hrdý na to, že se nám daří naše úspěchy „nabalovat“ na sebe a teď se to rozbíhá jako sněhová koule.

Máte nějaký vzor, osobu, které si vážíte? Proč právě tuto osobu?

Podnikáme v IT a zde je celá řada vzorů. Určitě jím je Steve Jobs. Jako každý měl své slabiny, ale já obdivuji jeho smysl pro jednoduchost a dokonalost. Také jak dokázal věci prodat – to je neuvěřitelné. Samozřejmě v oblasti podnikání máme i lokální vzory, jedním z nich pro mě Tomáš Baťa a to, jak pochopil, že splatit dluhy je otázkou osobní cti, a proto nezbankrotoval a vše splatil a to ho naučilo efektivitě. Pokud jde o životní hodnoty, velmi se mi líbí náš první prezident Masaryk a jeho nekompromisní chápání pravdy a poznání. Tyto tři životopisy bych doporučil každému přečíst a upevnit si tím hodnotové základy.

Má Vaše profese nějaký vliv také na Váš soukromý život - projevuje se u Vás něco jako profesionální deformace?

Nejsem si ničeho výrazného vědom, ale určitě vnímám, že nemám rád dlouhé nikam nevedoucí diskuze. Mám raději, když věci směřují k nějakému cíli nebo řešení, pokud to tak není, nevydržím a vstupuji do debaty a mám tendenci ji usměrnit. Také řízení času již dnes aplikuji i na soukromý čas. Mám v diáři naprosto všechny aktivity i schůzky, to asi ovlivňuje všechny mé kamarády i rodinné příslušníky. Nemusím se bát, zda jsem na něco nezapomněl. Cítím se pak klidnější a doufám, že i ostatní.

Jedním z předmětů zájmu asociace CAFIN je sledování kariérních cest v oblasti financí? Jaké byla Vaše dosavadní kariérní cesta? Jaké momenty zpětně hodnotíte jako klíčové?

Moje zkušenosti s oblastí financí jsou spíše nepřímé. Byl jsem součástí vedení několika společností. Byl jsem na pozici CIO a to jsem měl k financím překvapivě blízko. Někdy jsem měl pocit, že tomu všemu musím rozumět líp než lidi z financí nebo jiní ředitelé. Pokud musíte ty věci algoritmizovat, pak to prostě „neokecáte“.

Co Vás vedlo k tomu připojit se do asociace CAFIN? Jaká máte očekávání?

Několik členů jsem již znal z dřívější doby. Jak už jsem psal, vzdělání by nikdy nemělo končit. CAFIN je sdružení zajímavých a inteligentních lidí. Mám chuť jim naslouchat a něco se od nich naučit.

Na které akce asociace CAFIN nebo Controller Institutu, kterých jste se zúčastnil, rád vzpomínáte a proč?

Líbilo se mi vánoční setkání s panem Pirkem a jeho láska ke starým vozům. Na IT konferenci (pozn. red. IT pro FINANCE) se mi líbil koncept dvou sálů, který umožnil i praktické ukázky některých systémů. Člověk si za jeden den stihne udělat představu, co je dnes na trhu.

Kterých plánovaných akcí asociace CAFIN nebo Controller Institutu byste se rád zúčastnil a proč?

Vždy sleduji program daného setkání nebo školení, až pak se rozhodnu. Určitě se těším na IT konferenci, která má blízko i k tomu co umíme. Doufám, že budeme mít možnost také něco ukázat z naší kuchyně.

 

Děkuji za rozhovor. 
Lenka Kovaříková, CAFIN

 

 

Ing. Aleš Studený

pracoval jako CIO ve společnosti B:TECH a jako vedoucí týmu IT specialistů ve společnosti ŽĎAS, dnes člen CACIO a itSMF a především ředitel služeb ve společnosti ALVAO. Jeho tým konzultantů zlepšuje IT v českých i zahraničních firmách tak, aby fungovalo formou služby. Je aktivní v publikaci odborných článků na téma řízení IT (ITSM) a tuto problematiku také přednáší na vysokých školách. Lidé, kteří s ním pracují, ho často charakterizují jako člověka, který nikdy neztrácí humor a všechny dokáže nakazit zdravým idealismem.

 

Další zprávy z této kategorie