č
článek
16.1.2019
Tahák (nejen) osobních investic (nejen) pro finančního ředitele

Tahák (nejen) osobních investic (nejen) pro finančního ředitele: Kovářova kobyla často chodí bosa. Denním chlebem finančního ředitele či controllera je plánovat a hodnotit výnosnost investic (často z cizích,bankovních zdrojů – úvěrů) ve firmě. Pojďme se nyní věnovat domácím, tedy osobním, investicím. 

Ty naopak přistávají na pasivní straně bilance bank (tedy aktivní straně investora – Vás) a často nezbývá čas či chuť je řešit. Základ se pokusím shrnout a pokročilejší čtenáře odkážu na úplnější a erudovanější autory.

 

PROČ investovat? Aby náš majetek neztrácel na hodnotě a naopak jsme něco vydělali.


Správný hospodář si v době hojnosti jak doma, tak v práci, tvoří rezervu, či spíše rezervy, a tu investuje. Ironická poznámka, kéž by to tak dělal český stát. Každá nátura si na tom najde (nebo měla by najít) silné důvody.

• Ti opatrnější, aby se měli o co opřít, když nastanou horší časy. Odhaduji, že kdo bude mít v příští krizi dostatek hotovosti, bude král.
• Ti agresivnější, aby získali větší než půlprocentní nominální a spíše nejlépe „červenonulové“ reálné (po započtení inflace) zhodnocení.
• Spekulanti – je to lepší než ruleta a ještě se při tom něco naučíte ze světa financí. Nemíchejme prosím pojmy investice a spoření (tady víme dopředu výnos). Spekulovat je doporučováno jen s malým podílem, např. 10 %,Vašeho kapitálu.

Cílem je dosáhnout hezkého výnosu. Ale to je jen jedna stránka mince. A bylo by chybné tento svět měřit a hodnotit tímto lehce dostupným jednorozměrným metrem. Obědy zdarma se na finančních trzích, ve školní jídelně, ani v životě, nevydávají. Zmiňovaný výnos je odměnou, ne vždy však vyplácenou, za riziko,které podstupujeme investicí. Tím se dostávám k inflaci. Je to taková plíživá a skrytá hrozba. Dvacet let v kontextu lidského života není nekonečná doba. Při 1 % inflaci však za tuto dobu přijdeme o 18 % majetku, 2 % inflací o třetinu majetku a 5 % výši ztráty hodnoty peněž(což nemusí být sci-fi) přijdeme  skoro o dvě třetiny majetku.

 

JAK investovat?


• Tady stručně. Buď si zřiďte u brokera vlastní účet a bude to na Vás. Časově náročnější cesta. Alternativně využijte fond kolektivního investování, nejčastěji podílový fond. Poplatkově dražší varianta, avšak téměř bez práce.
• Další volba. Zvolíte aktivní formu investování? Nebo budete kopírovat trh? Méně než třetině profesionálních správců portfolia se při aktivním výběru tříd aktiv, odvětví a jednotlivých titulů pořadí překonat pasivní přístup. Ten se těší stále větší oblibě, což dokazuje rostoucí majetek v takzvaných ETF1 (Exchange Traded Funds). Jen v prvním pololetí vznikla další více než stovka těchto nákladově efektivních (řádově desetiny procenta majetku) fondů.

 

KAM investovat? Klíčová je alokace mezi třídy aktiv

Finanční plátky i brokeři se předhánějí ve zprávách typu: Teď nakupujte akcii ABC. Většinu prostoru však věnují ve finále nepodstatné volbě. 4 % vliv na Vaše výsledky má volba konkrétního aktiva a 2 % vliv má období, kdy nakoupíte a 94 % vliv má zvolená třída aktiv 2. Rozhodnutí, jakou část majetku dáte do akcií, kolik do dluhopisů a peněžního trhu, je alfou a omegou (také vegou, deltou, thétou, rho i gammou).

 

Třídy aktiv

Každé procento ročních výnosů je třeba si vybojovat nebo naopak vysedět. Proto není špatnou volbou využít povoleného státního výnosového dopingu u stavebního spoření (10 % Vašich ročních vkladů činí dotace) nebo penzijního spoření (15 % až 30 % dotace). Navíc u těchto produktů je brzda na to udělat si radost a peníze roztočit dříve.


Nemám teď prostor rozebírat jednotlivé třídy aktiv, jen si dovolím pár poznámek. Nejlepší je investice do realit. To mi přijde jako trochu klišé, často však zmiňované, a některé studie 3 to potvrzují. Komodity mohou být dobrým kořením portfolia, ale s mírou.

Akcie nesou dlouhodobě nejvíce. Historie se opakuje. Říká se, že nejdražší čtyři slova jsou: Tentokrát je to jinak. Kurzové riziko. Tady má český investor problém. Buď se spokojení s velmi omezeným polem působnosti např. na pražské burze, nebo vyrazí do světa. Finální rozhodnutí je na Vás. Takto 7 vidělo situaci v poslední době  českých investičních mágů. Co člověk, to názor. Dovolím si jen jednu (doufejme, že nikoliv plagiátorskou) citaci: Rozhodně se nevyplatí sázet na jednu kartu. Pokračujte dál v pravidelné investici do fondu, kterému věříte, stejně to sami netrefíte sektorově ani regionálně. Prostě pravidelka a koukněte se na to za pět až deset let, pak budete rádi, kolik máte peněz stranou.


KDO umí investovat a může nás inspirovat? Děkuji čtenáři, že vydržel číst až sem.


• Warren Buffet, asi nejlepší investor všech dob, čte cca 80 % procent pracovní doby. Přečtěte si jeho zprávu akcionářům 8. Jak už to bývá, nejlepší věci jsou zadarmo. Jen ten čas je drahý a vzácný.
• Aswath Damodaran. Kdo miluje oceňování firem a data, na jeho webu 9 si přijde na své. I další pánové 10 stojí za studium.
• V českém prostředí: Pavel Kohout, Daniel Gladiš a Jan Hájek. Případně Aleš Michl, pokud preferujete lidovější či zábavnější formu sdělení.

 

KDE najdu více informací? Viz sekce KDO plus množství knih, webů a i videí

 

Já využívám následující zdroje:
• Investiční magazín (viz web nebo kanál na youtube) – každý týden v sobotu 20minutový pořad, co pomáhá být v obraze 11
• Investopedia: sestra wikipedie pro finančníky, avšak  lépe učesaná
• Google a Yahoo Finance – poskytují bezplatně detailní obraz na jednotlivé firmy
• LinkedIn a Facebook – všichni víme, jak nám škodí. Ale mohou být i užitečné. Používám jako meta „novino-časopis“, kde si agreguji všechny zajímavé zdroje.

 

Obr. 1: Přehled tříd aktiv trochu jinak. Nová ETF4 v roce 2018 dle tříd aktiv – 53 % akcie, 16 % dluhopisy, 16 % komodity5

 

CO z toho tedy vyplývá?


• Nepodceňujte inflaci.
• Investujte pravidelně.
• Nebojte se alespoň část majetku dát do akcií a velmi dobře zvažte alokaci mezi třídy aktiv. Zjednodušené pravidlo říká, že by to mělo být (100 – Váš věk) % majetku.
• Investujte do Vašeho lidského kapitálu, včetně zdraví a vztahů.
• Kriticky revidujte to, co uslyšíte nebo si přečtete, včetně tohoto článku.

 

1 Hezké stručné, přitom hluboké, představení ETF nabízí například krátká publikace od firmy PwC. PwC: Building relationships, creating value [online]. Copyright © [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://www.
pwc.com/gx/en/asset-management/publications/pdfs/etfs-a-roadmap-to-growth.pdf
2 Financial Planner [online]. Copyright ©Bc [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://saalt.net/wp- content/uploads/2016/11/GMP-report-for-Website_autumn2016.pdf
3 Lessons from 118 years of asset class returns data – FinalytiQ. Home – FinalytiQ [online].Copyright © 2018 FinalytiQ [cit.06. 08. 2018]. Dostupné z: https://finalytiq.co.uk/lessons-118-years-capital-market-return-data/
4 Web etf.com je velmi dobrou volbou. Nabízí edukativní část i hezký srovnávač jednotlivých fondů se všemi hlavními parametry (náklady, spready, tržní kapitalizace, výkonnost apod.)
5 ETF Report | ETF.com. ETF.com: Find the Right ETF – Tools, Ratings, News [online]. Copyright © [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: http://www.etf.com/publications/etfr.html

6 SIEGEL, Jeremy J. Stocks for the long run: the definitive guide to financial market returns and long-term investment strategies. 2nd ed. New York: McGraw-Hill, c1998. ISBN 007058043x.
7 Očima expertů: Do čeho teď investovat? | Peníze.cz. Peníze.cz – Půjčky, Kurzy měn, Akcie, Hypotéky, Bydlení, Daně [online].Copyright © 2000 [cit. 06. 08. 2018]. Dostupné z: https://www.penize.cz/akcie- -svet/336914-ocima-expertu-do-ceho-ted--investovat

8 Shareholder Letters. BERKSHIRE HATHAWAYINC. [online]. Dostupné z: http://www. berkshirehathaway.com/letters/letters. html

9 Damodaran Online: Home Page for Aswath Damodaran. [online]. Dostupné z: http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/

10 The 25 Best Fund Managers of All Time. The Big 4 Accounting Firms – The Complete Guide [online]. Dostupné z: http://big4accountingfirms. org/best-fund-mangers/
11 Investiční magazín – YouTube. YouTube [online]. Dostupné z: https://www.youtube. com/results?search_query=investi%C4%8Dn%C3%AD+magaz%C3%ADn

 

Ing. Jiří Zajíček

_________________________________________________________________________________


Studoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně a University of Vaasa, Finsko. V letech 2015 – 2017  absolvoval program CFA (Chartered Financial Analyst). Po krátkém angažmá ve společnosti PPGIndustries na pozici Data Analyst působil sedm let v rámci korporátního bankovnictví Raiffeisenbank, naposledy jako Strategy and Segment Manager Senior. Účastnil se a řídil projekty v oblasti produktů (např. nová nabídka účtů pro SME firmy), cenotvorby, segmentace klientů i Data Intelligence. Od února pracuje v ČSOB Penzijní Společnost v pozici Controller Senior. Volný čas věnuje rodině, florbalu, běhání, investování a čajům.

Další zprávy z této kategorie
Firma ABNER se zabývá výrobou tlakových patron, gastro zařízení, nerezového nábytku, tabletových systémů a nabízí službu řezání materiálu na CNC laser...
Informovanost zaměstnanců je důležitá jak pro jejich motivaci, loajalitu a ochotu ke změnám, tak i jejich důvěru k nadřízeným a podnikovému vedení. Ko...
Jogurty a záhumenky Obrázek usilovného podnikání, kde dosažené výsledky jsou přímo úměrné soustředěnému úsilí, patří zřejmě definitivně minulosti. Po...
Bylo by možné upravit odměňování tak, aby zaměstnance lépe motivovalo? Jakou formu výkonových odměn bychom měli zavést a jakou váhu by měly hrát? To j...
Firma ABNER se zabývá výrobou tlakových patron, gastro zařízení, nerezového nábytku, tabletových systémů a nabízí službu řezání materiálu na CNC laser...
© 2017 Česká asociace pro finanční řízení, z.s. (CAFIN)
www.cafin.cz
RSS Kanály     Newsletter     LinkedIn     Napište nám